Mały munsterlander to najmniejszy niemiecki wyżeł ( wysokość w kłębie psa 49-56 cm, suki 44-52 cm, waga dorosłego osobnika: 15-17 kg ) należący do sekcji wyżłów kontynentalnych . Rasa ta wywodzi się od wyżła niemieckiego długowłosego, powstała prawdopodobnie poprzez krzyżowanie wyżła długowłosego i płochaczy. Przodkami małego münsterlandera były średniowieczne psy, polujące przy zamczyskach królów i książąt na ptactwo. Używane były przez sokolników do polowań, miały za zadanie bowiem wypłaszanie ptactwa z zarośli i wystawianie sokołom. Kiedy do polowań zaczęto używać broni palnej, sokoły okazały się nieprzydatne, więc pies ten służył myśliwemu do wypłaszania i wystawiania ptactwa na strzał.
      Mały munsterlander to elegancki silny pies o dużej pewności siebie. Odznacza się proporcjonalną i szlachetną sylwetką. Włos małego Münsterländera jest zwykle gęsty, delikatnie falowany lub prosty. Dobrze chroni psa przed wilgocią i zimnem. Dopuszczalne jest umaszczenie brązowo - białe lub dereszowate, z brązowymi łatami, płaszczem lub plamkami. Ogon z chorągwią. Porusza się szybko i zwinnie, z wielką gracją i harmonią.
        Małe Munsterlandery to radosne, wytrwałe i chętnie uczące się psy, doskonale sprawdzające się w myślistwie, a także jako wierne, czujnie stróżujące psy domowe. Cechuje go odwaga, chęć do pracy i nauki, wytrzymałość, nieustępliwość, przywiązanie do opiekuna, zdolność do przejawiania własnej inicjatywy, niezależność w działaniu, odporność na silne bodźce akustyczne oraz warunki atmosferyczne, upartość, zapalczywość, zrównoważony charakter, połączony z dużą inteligencją. Myśliwi cenią tego wyżła za jego wielką pasję łowiecką, chęć aportowania, wrodzoną właściwie ‘stójkę’ i ciętość na drapieżniki. Są to stałe cechy charakteru rasy. Gdy dodamy do tego, że munsterlander świetnie sprawdza się  w pracy na śladzie i tropieniu po farbie a poza tym zgodnie ze swoim pochodzeniem uwielbia pracę w wodzie, to widzimy naprawdę wybitnego psa wszechstronnie myśliwskiego. Jest to rasa dość rzadko spotykana w Polsce. Znacznie popularniejsza we Francji, Szwecji, Norwegii oraz oczywiście w Niemczech. Mam nadzieję że nasza hodowla tych wspaniałych psów przyczyni sie do rozpowszechnienia tej rasy w Polsce.

 LIWIA z Puszczy 
Mariańskiej


ur. 26.03.2011 r. - zm. 09.09.2017 r.
suka hodowlana
champion Polski
badanie na dysplazję A
próby pracy wyżłów dyplom I stopnia 100/100
1 x najlepszy junior w rasie
1 x zwycięzca młodzieży
4 x zwycięzca rasy (BOB)
3 x CWC/CAC
2 x CACIB